Známe „odrhovačky“, džez i folklór dostanú publikum do varu

Koncert dvoch skupín Vidiek a Pacora Trio prinesie do Kasární/Kulturparku známe hity, rôzne štýly,  džez a folklór s prvkami vážnej hudby. To všetko zažijete v jeden večer, 18. marca, o 19:30 hod. s umelcami, ktorí vedia publikum naladiť, rozveseliť, roztancovať i zaspievať si.

Vypočujte si pozvánku na koncert.

Dobre známa rovinsko-bratislavská skupina Vidiek, spájajúca mestskú hudobnú profesionalitu s dedinskou hudobnou naivitou v pestrom mixe hudobných štýlov a vplyvov, vznikla v roku 1987 v obci Rovinka neďaleko Bratislavy. O rok už z rádií znel jej prvý veľký hit Vidiečan, ktorý si dodnes pospevuje asi každý. Po ňom nasledovali ďalšie: Nechajte si ju, Tisíc divov, Rudy a Hilda, Anglická, Keď je 7 ráno, Nie je to ľahké, Vianoce 97, Námornícka, Ó maňo, Anjel, Či oči či sombréros alebo Nové časy.

Vidiek počas svojej existencie natočil 6 albumov (Nechajte si ju 1989, Vidiek 1993, Štyry 1997, Výber naživo 2000, ocenený Zlatou platňou, Nové časy 2003 a najnovší Vidiek s oblohou 2015). Skupina okrem toho nahrala aj spomienkový album Ventil RG, live CD a DVD Ventil RG – Randak 2007 a spevák Ján Kuric má za sebou aj album, na ktorom spolupracoval s českou speváčkou Věrou Bílou.

Vo Vidieku dodnes hrajú členovia úplne pôvodnej zostavy Ján Kuric – spev, Richard Jajcay – gitara a Oňo Tomčala – bicie. Po viac ako 18 rokoch sa k nim opäť pridal Richard Kasák – klávesy. Posledným „prírastkom“ je Martin Klačanský – basgitara, ktorý je od skupiny Vidiek len o rok starší. Skupina odohrala nespočetné množstvo koncertov na Slovensku, v Čechách, ale aj v USA, Taliansku, Rakúsku, na Ukrajine, v Írsku a vo Veľkej Británii.

Vidiek a Pacora TrioDruhým hosťom večera bude Pacora Trio – slovensko-moldavské“worldmusic“ trio, ktorého hudba je postavená na prelínaní folklóru, jazzu s podfarbením vážnej hudby. Výnimočné zoskupenie troch skúsených muzikantov je známe svojou všestrannosťou, muzikalitou a odvahou posúvať hranice v hudbe. Stanislav Palúch – husle, Marcel Commendant – cimbal a Róbert Ragan – kontrabas spoločne fungujú od roku 2004. Ich repertoár tvoria vlastné kompozície a prearanžované jazzové štandardy.

 V roku 2005 vyšlo ich prvé CD v košickom vydavateľstve Hevhetia a krátko nato dostalo trio vysoké hodnotenie v recenzii anglického prestížneho hudobného časopisu „BBC Music Magazine“. Skupina následne koncertovala po celej Európe ako etno-jazzové trio. O dva roky neskôr dostala pozvanie od riaditeľa Brněnského filharmonického orchestra na koncertné uvedenie svojich kompozícií v aranžmánoch pre orchester. Nasledovali koncerty s filharmóniou Zlín, so Slovenskou filharmóniou, ŠKO Žilina a so súborom Komorní sólisti Bratislava.

V roku 2008 hudobníci rozbehli projekt „renesančného jazzu“ s českým speváckym kvartetom Societas Incognitorum, ktoré takisto vzbudilo pozornosť práve jedinečným spracovaním renesančných skladieb. Pozitívne recenzie ich spoločného albumu Heroes v Čechách potvrdzujú, že aj v tejto oblasti Pacora Trio uspelo. Za sebou má nahrávky pre českú a slovenskú televíziu a rozhlas, rakúsky ORF a pre viacero filmov. Za relatívne krátky čas od založenia trio stihlo vystúpiť na početných jazzových a world music festivaloch v zahraničí (Rakúsko, Nemecko, Maďarsko, Poľsko, Česká republika, Grécko, Anglicko, Taliansko, Dánsko).

Mimoriadne úspešná bola aj spolupráca so speváčkou a huslistkou Jitkou Šuranskou. Na spoločnom albume Nezachoď slunéčko (2013) sa na úpravách moravských piesní autorsky podieľal Stanislav Palúch a ako hosť účinkovala skupina Pacora Trio. Jitka Šuranská za tento album získala prestížnu českú cenu Anděl 2013 v kategórii Folk & World music. Svoj ostatný album uviedlo Pacora Trio na trh v roku 2012 pod názvom Fugit Hora. Okrem toho sa v spolupráci s ľudovou hudbou SĽUK-u podieľali aj na výnimočnom projekte Ornamenty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.