Zuzana Mikulcová a Sisa Feher otvorili v piesňach svoj vnútorný svet

Vo februári sa košické Kasárne/Kulturpark stali centrom jazzovej hudby. Prvý ročník Jazz Days odštartoval 11. februára úvodným dvojkoncertom slovenských jazzových zoskupení. Na pódiu sa predstavili Zuzana Mikulcová band a Sisa Feher & Fehero Rocher.  

Ako prvá na pódiu vystúpila formácia Zuzany Mikulcovej, ktorá je víťazkou hlavnej ceny súťaže „Nové tváre slovenského jazzu“ z roku 2009. Po pôsobení v rôznych kapelách sa rozhodla tvoriť autorskú hudbu. Texty piesní píše v slovenčine a prostredníctvom nich sa delí s poslucháčmi o svoj vnútorný svet. Dôležitým zdrojom inšpirácie sú podľa nej aj príbehy známych či priateľov alebo iná hudba.

 „Všetko čo sa deje okolo mňa ma môže inšpirovať,“ povedala Z. Mikulcová. Na dvojkoncerte v rámci  jazzových dní predstavila svoju autorskú tvorbu. Návštevníci si vypočuli a potleskom odmenili piesne z jej prvého a zatiaľ jediného autorského albumu Slová. Všetky piesne na tejto prvotine sú osobnou výpoveďou mladej speváčky. Každá vyjadruje inú náladu, melancholické piesne striedajú optimistické texty a ani ona nevynechala tému lásky. Svoju hudbu nezaraďuje k žiadnemu konkrétnemu žánru, jediné čo všetky texty spája, je osobná výpoveď. Momentálne  zbiera materiál na ďalší album, ktorý plánuje vydať už v tomto roku.

Vystúpenie Zuzany Mikulcovej vystriedal quintet Sisy Fehérovej Fehero Rocher. Mladá košická speváčka vyniká výnimočným talentom, ktorý sa odráža aj v jej dynamickom prejave. Medzi jej najvýznamnejšie úspechy patrí výhra v súťaži Jazz talent v roku 2009 v kategórii sólový výkon. Tvorba zoskupenia sa nedá zaradiť jednoznačne k jazzovej hudbe, obsahuje aj prvky alternatívnej hudby a blues. Aj pre Fehérovú je najväčším zdrojom inšpirácie jej vlastné vnútro. „V poslednom čase som začala dosť chodiť do hôr, tam človek nájde veľa inšpirácie,“ prezradila Sisa. Kapela predstavila v rámci Jazz Days autorskú tvorbu, ktorú plánuje  koncom roka nahrať na album.

Program Jazz Days bude pokračovať v Kunsthalle/Hale umenia 21. februára koncertom svetoznámeho basgitaristu Richarda Bonu.

Veronika Ferková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.