Zuzana Žabková „vedie“ umenie cez tanec a divák ju „nasleduje“

zuza3

Choreografka a vizuálna umelkyňa Zuzana Žabková sa predstaví návštevníkom Galérie Alfa v Kasárňach/Kulturparku s novým výstavným konceptom Viesť a nasledovať. Okrem série nových video artov na vernisáži 16. apríla predvedie spolu s Jitkou Košíkovou, Barborou Janákovou a Evou Priečkovou aj tanečnú performance.

Zuzana vo svojej tvorbe pracuje predovšetkým s médiami videa a video performance. Súčasne však do svojej práce vnáša skúsenosti z oblasti choreografie. V niekoľkých svojich doterajších dielach dokázala spojiť tieto dve, v dnešnom prostredí nie príliš často spájané umelecké formy do pozoruhodnej syntézy. Venuje sa video artu, video performance, choreografii, inštalácii, sound  artu a ich presahom. Nevšedne spája videnie priestoru očami choreografa, aj výtvarníka.

„Problematika vedenia a nasledovania je prítomná aj v bežnom živote. V každej oblasti máme lídrov, ktorí vedú a nasledovateľov, ktorí počúvajú. Zuzana Žabková to aplikuje do abstraktnejšej podoby. Nové video (tanečný film) sa odohráva v neutrálnom priestore tanečnej sály a aktérmi sú niekoľkí tanečníci. Úloha vodcu a nasledovateľa sa bude presúvať z jednej tanečnice na druhú prostredníctvom choreografie a reči tela rovnako, ako sa aj v živote menia tieto pozície. Tanec je dialóg medzi telom, prostredím a vzťahom medzi lídrom a nasledovateľom,“ hovorí kurátorka výstavy Zuzana Pacáková.

Počas vernisáže, ktorá sa začne o 18:00, Zuzana divákom naživo predstaví aj site specific choreografiu, ktorú k výstave pripravovala počas týždňa v Kasárňach/Kulturparku. Videoprojekcia sa stane súčasťou výstavy. Aj divák dostane svoju úlohu. Zuzana Žabková pripraví inštrukcie a návody, podľa ktorých si môžu výstavu pozerať. Buď potvrdia umelkyňu ako lídra a budú nasledovať jej manuály alebo si diela pozrú podľa svojich preferencií a vzťah otočia. Zároveň svojimi presunmi k inštaláciám vytvoria pohyb a stanú sa „aktérmi“ danej situácie. Vo videách sa predstaví aj ich autorka v troch pozíciách – ako choreograf, divák i performer, teda bude dávať úlohy, sledovať ako sa s nimi tanečníci vysporiadajú a aj sama ponúkne riešenia formou tanca.

Zuzana Žabková

Košičanka Zuzana Žabková, pôsobiaca v Bratislave, súčasne vyštudovala VŠVU a VŠMU. V roku 2013 bola nominantkou na Cenu Oskára Čepana. Porotu zaujala inscenovanými videami, postavenými na pohybovom základe, perforrmatívne využívajúcich klasické formy hudby a tanca i reinterpretujúcich filmové a hudobné diela. Vo svojej tvorbe spája záujem o prienik rôznych umeleckých žánrov- hudbu, tanec, choreografiu, poéziu, grafické partitúry.

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.